Трудно е за Украйна да премине от съветско въоръжение към такова по стандартите на НАТО. Първите доставки западно оръжие страната получи още в годините преди руската инвазия, а в седмиците непосредствено преди началото на войната тези доставки бяха ускорени.
Днес Украйна получава все повече оръжие от Запада. Като цяло обаче оръжейните доставки са ограничени: модерното тежко въоръжение, като доставените през последните седмици от Германия ПВО-системи IRIS-T или NASAMS от САЩ, се броят на пръстите на двете ръце. Украйна е получила още няколко десетки броя гаубици от страни от НАТО, както и американски системи за залпов огън HIMARS. От по-старите системи - като американските бронетранспортьори M1117 - на Киев дотук са предоставени няколкостотин бройки.
"Друг проблем със западното оръжие за Украйна е това, че говорим за различни видове оръжие - американско, британско, френско, германско, шведско. Вярно е, че те отговарят на един и същи стандарт, но при поддръжката им има разлики", казва украинският военен експерт Серхий Храбски.
В огромната си част украинското въоръжение е съветско, доставено основно от страни от Централна и Източна Европа - включително и защото за него е осигурена необходимата логистика. Последният пример са доставените 90 модернизирани танка Т-72 от Чехия, както и още няколкостотин преди това от други страни, но основно от Полша. За това въоръжение Киев получава и необходимите муниции.
Може ли положението да стане критично за Украйна, когато я започне да привършва съветският тип въоръжение, а доставките на западни образци се бавят? Този въпрос се обсъжда интензивно в социалните мрежи, но официални данни няма, тъй като говорим за поверителна информация, пише DW.Друг важен въпрос е кога Украйна ще започне да привършва съветския тип муниции. Запасите на страната бяха намалени след серия от експлозии във военни складове още преди началото на войната, смятани за актове на саботаж.
В момента най-големият оръжеен доставчик на Украйна всъщност е Русия. Има се предвид изоставената и плячкосана от украинците руска бойна техника. По данни на списание "Форбс" това оръжие е повече, отколкото всичкото доставено на Украйна от западните държави. До края на септември Украйна е придобила по този начин 400 руски танка и 700 бронетранспортьора. Повечето от тях са обаче стари модели.Снимка: БГНЕС
Рязко захлаждане днес, силни валежи, даже сняг в планините
6 зодии стават нова, по-добра своя версия до края на лятото
Принц Джордж вече е тийнейджър
Растителна храна, риба и достатъчно метионин е диетата на дълголетието
Нарушена комуникация в червата може да стои зад хроничния запек
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
В ЦЕРН изпробваха успешно новите магнити за Големия адронен колайдер
Биолози откриха непознато досега подводно създание
Обсерваторията PLATO премина ключов тест и е стъпка по-близо до изстрелването си
Звездна система изхвърля гигантски спирали в космоса
Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?
Напрежението в Близкия изток и отчетът на Tesla оцветиха в червено щатските индекси
До тъмно парламентът дискутира Бюджет 2026
САЩ ще произвеждат проектирани от Украйна дронове „Магура“
Кадър на деня за 23 юли
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години